Szlaki turystyczne w Szczyrku i okolicy.

Walory turystyczne Szczyrku

Szczyrk leży w Beskidzie Śląskim, w dolinie rzeki Żylicy, na wysokości 460-600 m n.p.m. Otoczony zalesionymi górami, stanowi doskonałą bazę wypadową dla wszelkiego rodzaju wycieczek pieszych. Ze względu na swoje atrakcyjne położenie, walory turystyczne, bazę noclegową i fantastyczny klimat, chętnie odwiedzany jest przez turystów o każdej porze roku. W Szczyrku funkcjonuje całoroczna kolej krzesełkowa na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego - Skrzyczne, która uatrakcyjnia zwiedzanie miejscowych szczytów.

Co obowiązkowo trzeba zdobyć.

Obowiązkowo trzeba zdobyć szczyt Skrzycznego (1257 m n.p.m.),Klimczoka (1117 m n.p.m.),a także udać się na wycieczkę na Przełęcz Karkoszczonkę (736 m n.p.m.) i dalej udać się na wycieczkę na Błatnią (917 m n.p.m.) oraz wyruszyć na szlaki w okolicy Przełęczy Salmopolskiej(934 m n.p.m.). Dla wymagających można polecić najdłuższą trasę wokół Szczyrku przez Skrzyczne, Male Skrzyczne, Malinowską Skałę, Przełęcz Salmopolską, Grabową, Kotarz, Beskid, Karkoszczonkę, z powrotem do centrum ul. Górską (ok. 6h ).

wędrówka po szlaku turystycznym widok z gór

Inne propozycje w okolicy

Można wybrać się również do Bielska - Białej i stamtąd kolejką na Szyndzielnię i dalej przez Klimczok powrócić do Szczyrku. Można udać się samochodem do Żywca i stamtąd odwiedzić koleją linowo- terenową górę Żar skąd rozpościera się piękny widok na jezioro Żywieckie, można pojechać do Wisły i zaliczyć Baranią Górę, można tam również powędrować szlakami ze Szczyrku, można pojechać do Ustronia i stamtąd kolejką wyjechać na Czantorię.

Odległość Willi Rosa od szlaków turystycznych.

Willa Rosa położona jest w pobliżu kolei krzesełkowej na Skrzyczne, bardzo blisko od głównego węzła szlaków turystycznych (od 5 do 15 min. piechotą). Do niektórych szlaków można się włączyć idąc z obiektu wprost w góry.